dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

representatives elected to the senate serve __ year terms, while members of the House of Representatives serve __ year terms
Graph the following system of equations. Click on the graph until the correct graph appears. y < -x y ≤ x - 2 please quick 20POINTS
Please answer this question fast
If the input force on a simple machine is 2 N and the output force is 4 N, what is it’s mechanical advantage?
whats my middle name??
what method would you choose to solve the equation 2x^2-7=9? explain why you chose this method.
Must show work for questions, if possible. (Please also explain, I don't understand)1. A gas absorbs 0.0 J of heat and then performs 91.3 J of work. The change
A parallelogram has an area of 216.24 cm2 and a height of 15.9 cm. How long is the base of the parallelogram? Enter your answer as a decimal in the box.
You are asked to draw a triangle with side lengths of 10 in 7 in and 2 in how many triangles like this can you draw
Please Help!!!!!!! Given that f(x) = 4x +1 and g(x) = x^2 -2, which of the following is an expression for f(g(x))? a. 16x^2 + 8x - 1 b. x^2 + 4x - 1 c. 5x^2 -