thtgurlonna12 thtgurlonna12
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maria had $22.45 to spend on groceries. After buying 3 bags of chips, she had $10.60 left. If each bag of chips costs the same amount, what is the price of one bag of chips?

Respuesta :

okaysure
okaysure okaysure
  • 23-10-2020

Answer:

One bag of chips costs $3.95

Step-by-step explanation:

22.45 - 10.60 = 11.85

11.85/3 = 3.95

Answer Link
jareslylopez0 jareslylopez0
  • 23-10-2020

Answer:

$3.00 :P

nnjncijciscjsdiijc I helped

Answer Link

Otras preguntas

Do you think that Napoleon was a great leader? Explain.
Which of the following statements about Southern South America is true? A. Uruguay has the lowest level of urbanization of any mainland Latin American country.
Find a simplified formula for the volume of a cylinder that has a height of 3x and a radius of 2x. Show your work.
(9x) (4x^3) (2x^4y) =
A scientist was studying a population of fish in a pond over a period of 10 years. He observed that the population increased each year for 3 years, an
What were some of the effects of King Solomon’s reign?
Why did the Phoenicians develop a writing system?
Do you think governments are justified in censoring war news? Why or why not?
(9-a+5a)/c (a=6,c=9)
Was the United States right to reject the Treaty of Versailles? Why or why not?