4804223870 4804223870
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gary recently went to the local grocery market to purchase some tomatoes. He bought 4 pounds of tomatoes for $5.96. How much is one pound of tomatoes?
Group of answer choices

$1.59

$1.49

$1.39

$1.69

Respuesta :

TayleeTabor
TayleeTabor TayleeTabor
  • 23-10-2020
I think the answer is $1.49 for one pound. 5.95/4=$1.49 1.48x4=5.95
Answer Link

Otras preguntas

Can you simplify this radical √ 32
Why did Thomas Paine question British authority to rule the colonies in Common Sense?
which is larger 1:40 or 1:60
sketch the graph of each line. 2x-5y=25
Why was the Declaration of Independence written?
What is the pattern in the sequence of the numbers 0,2,6,14,30
why did washington advance on yorktown?
liam walked 100m around the perimeter of a rectangular playground. How long and how wide could the playground be? give 3 different answers. draw diagrams!
Why was the Iron Curtain a problem? It prevented the Allies from knowing what the Soviets were up to. The Soviets were participating in the Cold War. It blocka
Did the colonists do the right thing in declaring independence from England in the Boston tea party? EDIT