mcgowanchristina
mcgowanchristina mcgowanchristina
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bob's Bagels sells 10 bagels for $11.00, and Donny's Bagels sells 4 bagels for $3.00. Which is the better deal?

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 23-10-2020

Answer:

10 bagels for 11$

Step-by-step explanation:

Answer Link
slothlvr07 slothlvr07
  • 23-10-2020

Answer: Donny's Bagels

Step-by-step explanation:

Fist find the unit rate for each bagel shop.

Bob's bagels: 10/10= 1    11.00/10= 1.1

1 bagel is $1.1 dollars

Donny's Bagels: 4/4=1    3.00/4= 0.75

1 bagel is 0.75 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is the first phase of the cell cycle?
which of the following are consequences of committing an act of violence?
Why did the king and queen of Spain send Columbus on a voyage? to search for gold in Africa to establish a navigation school to sail across the Atlantic Ocean t
Pls answer this is due in 30 minutes
Which behavior would generally be unethical? A. A regular guest receives his favorite window table even though another guest reserved it. B. A hotel has overb
find the value of x and please show how
What is the common factor in 5w + 10w? 10w 15w w 10
THIS IS DUE TODAY ;(((((((( Bajo La Misma Luna” Contesta (answer) las preguntas en español. 1. ¿Qué le pasó a la abuelita de Carlitos? Ella ____________________
Work out 139% of 722.71kg Give your answer rounded to 2 DP.
15 ounces of canned corn for 2.55$