trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

What's 2/34 simplified
Which of the following describes a structure that both prokaryotic and eukaryotic cells have in common?
you find that some cells have twice the amount of DNA in their nuclei as other cells do. What might you conclude?
What could I write about a New Years Resolution
Which enzyme is responsible for facilitating the hydrogen bonding between nucleotides in a new DNA molecule?
How did the Great Society programs affect housing in the United States? The rates for luxury housing increased. Discrimination practices in housing rose. The am
Which organs are responsible for producing fluid to give sperm nourishment and motility?
why is 16:14 and 64:60 not equivalent
I just need opinions from various people. The following passage that I attached is called "Picking Strawberries: Could You Do It? - Flo Ota De Lange". My questi
What is the change that occurs when a substance changes from a gas to a liquid? Melting Boiling Evaporation Condensation