miguelsamj8 miguelsamj8
  • 23-10-2020
  • Spanish
contestada

seis personas viven en una cabaña una semana por 28000 pesos cuanto costara por 4 dias​

Respuesta :

alexcabada
alexcabada alexcabada
  • 23-10-2020

Answer:

16,000

Explanation:

If you divide 28000/7 (1 week) that equals = 4000

So 4000 is what they pay for 1 day.

So take 4000 multiplied by 4 days, equals 16,000

Answer Link
zarampa
zarampa zarampa
  • 23-10-2020

Answer:

$1600

Explanation:

Una semana es igual a 7 días

Por regla de tres:

$2800 son a 7 días

$P son a 4 días

P = 2800*4/7

P = $1600

Answer Link

Otras preguntas

How does Reagan use contrast to make his point in the following excerpt from Sections 9-10 of "A Time for Choosing"? A. Reagan contrasts the centralized governm
a company's stock begins the week with a price of 43.85 per share the price changes by 2.70 each day for 2 days then the price changes by -1.10 each day for 2 d
what is the vertex of the graph of y = -4x(x + 2)^2 + 5
Henry shot a down tennis ball and a cricket ball of the same size to window glass. Which one will have more impact? Justify.​
apa template about multiple sclerosis
why did jane addams think workers were the main agitators for reform by the state
Question 6(Multiple Choice Worth 3 points) What is a benefit of a person borrowing money to start a business? O The business can help grow the economy and creat
Which expression can be used to an identity with [(sin)(sec)]^2 + 1?
Please help me do that.​
Rob bought a pair of jeans at 30% off the original price. If the original price was $55, how much did he pay for the jeans?​