GameOver1 GameOver1
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

jeff needs one notebook and some pencils for math class. The notebook costs 2.29 and each pencil costs 0.15. If jeff has $5 how many pencils can he buy? write equation and solve

Respuesta :

fubangyan fubangyan
  • 23-10-2020

Answer:

$5.00-$2.29/0.15=18

Step-by-step explanation:

Something like that, I am not 100% sure.

Answer Link

Otras preguntas

what was the outcome of the Vietnam War?
Need help asap! Figure TUVW≅figure ABCD , UV=9 , WT=17 , and TU=13 . What is the measure of AB¯¯¯¯¯ ? Enter your answer in the box. ​ AB=​
Find the measure of the complement of angle KMA.
how to simplify 9a-4(2a+5)
Read the sentence and select the type of noun that corresponds with the bolded word. We rode many of the rides at the "theme park". compound noun abstract nou
How does the author ensure that you fully understand the weather in Flint? In the story Watsons
what is meant by the term alliance?
Sarah investment in stock grew 22% to $427.how much did she invest?
Jake and Mike took a different number of tests. Jake scored 85 points on each test. Mike's total score was 15 less than Jake's total score. The following expres
will walks his dog around the block they spent an hour walking and make it 4 km what is there speed