jessicasosa70
jessicasosa70 jessicasosa70
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Sheila needed to buy 5.5 pounds of grapes for a
luncheon. The grapes cost $3.29 per pound.
How much will it cost to purchase the grapes
(round to the nearest cent)?

Respuesta :

Briner888
Briner888 Briner888
  • 23-10-2020

Answer:

$18.09

Step-by-step explanation:

Multiply 5.5 by 3.29

Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentence Yo___ de Asuncion a. venir b.vienes c.vengo d.venis
How do I simplify(i)237?
Percent to fraction
Which of the following binds to the active site of an enzyme?                 A)           water                 B)            product                 C)
What is Party time on reading plus mainly about?
25% of what number is 9
What is meant by the solubility of a substance? and What conditions must be specified when expressing the solubility of a substance
What is the solution to the system of equations? 4x + y = 2 x - y = 3 ( ______ , ______ )
Since the Industrial REvolution, belief in power of the free market has been known as _____ in most countries. Select the best answer from the choices provided.
Explain how you know when a linear equation in one variable has infinitely many solutions.?