ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

What is the average velocity of the particle from rest to 9 seconds? OA. 1 meter/second OB. 2 meters/second OC. 3 meters/second OD. 4 meters/second
in a marble collection 1/8 of marbles of the blue marbles 1/2 have sparkels what fraticon of marbles in the collection are blue with sparkels
I need help knowing the error for this sentence. "Altogether shark attacks get a lot of attention, this"
Help me out plzzzzzz
please help ill mark brainliest all I need is an explanation paragraph I knwo the answers
Can someone please go to my profile and answer my questions? I have around 100 points worth of questions sitting there and im also marking people as brainliest
Factor the polynomial by its greatest common monomial factor 9b^8+24b^3
evaluate the expression when x=3
Write an Algebraic expression for the following phrases. K. The sum of a number m and 15 L. 6 more than a number x M. 8 less than N. 27 of a number N. The sum o
how can artifacts influence our future