inugeets2134567
inugeets2134567 inugeets2134567
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

5kg of food is £45 jim buys 3kg how much does it cost

Respuesta :

Kati19
Kati19 Kati19
  • 23-10-2020
Answer
€27
Why
45/5=9
Meaning that for 1kg if food it’s €9
So
9*3=27
Answer Link

Otras preguntas

What day was the treaty of versailles signed in 1919?
There are 820 at a stadium. 65% of them are adults, 20% of them are boys how many girls are in the staduim
Circle o has a circumference of 36π cm.what is the length of the radius, r?
Which one of the following words illustrates the addition of a vowel suffix? A. Careful B. Tenderness C. Cropped D. Enjoyment
Suppose you are moving left (negative) with a velocity of -10 m/s. what happens to your speed if you have a negative acceleration? do you speed up or slow down?
If the mass of a material is 99 grams and the volume of the material is 22 cm3, what would the density of the material be? (in g/cm3) i don't know how to find t
üç basamaklı en büyük sayı 25 katı kaçtır
What parts of the earth is a solid composed of nickel and iron?
When the temperature is constant, the volume of a gas will decrease as the pressure decreases. true or false?
Number the sentence below to put them in order from a story :- Selena asked her mother for permission to ride her bike. When her mom said yes, Selena headed hap