cn448 cn448
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $ 8.34. At this rate, how much do 2 candy bars cost?

Respuesta :

noIDEnoentry
noIDEnoentry noIDEnoentry
  • 23-10-2020

Answer:

$5.56

Step-by-step explanation:

I simply divide the total cost of 3 candy bars (8.34) by 3 to get the cost of each candy then multiply it with 2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2020
  • Answer:

$ 5.56

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

3 candy _______ $8.34

2 candy _______ $ x

x = 2×8.34/3 = 16.68/3 = $ 5.56

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

if Stacy has 20 apples and Mark takes away 10 then Matthews gives Stacey 20 more apples Apple's the Stacy have in all
Evaluate. 1+5⋅32 i need help with this!! please help!
K•(7-9)=(k•7)-(k•9) Which property is shown
n 1900, the majority of Russia's population belonged to the _____.
Connecting the past to the present helps you to know how people have
rewrite 3 square roots of 125 in its simplest form
What is a reasonable estimate height of a school desk
Which of the following is an example of an impromptu, or unplanned, speech? A. explaining the process of making ice cream B. introducing your new neighbor
what is 108 center meters
According to the Bible, what made the circumstances of Jesus’s death unique?