evarivero31 evarivero31
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Pete bought 3 pounds of white seedless grapes for 4.98 dollars what was the cost per pound

Pete bought 3 pounds of white seedless grapes for 498 dollars what was the cost per pound class=

Respuesta :

valekristal5
valekristal5 valekristal5
  • 23-10-2020

Answer:

$1.66

Step-by-step explanation:

4.98 ÷3 = 1.66

Which would mean that 1.66 is the cost per pound

Answer Link
Evah00
Evah00 Evah00
  • 23-10-2020

You would have to do 4.98÷3 and that would equal $1.66 .

Step-by-step explanation:

4.98÷3=1.66

Answer Link

Otras preguntas

Why did fear of Britain cause the greatest eagerness for the expansion of America?
multiply and simplifly this is fractions 6 1\4 x 4\5
Mr. Chem S. Tree added water to 250. ML of a 2.50 M NaOH solution, until the final volume was 500. ML. What is the new molarity of the diluted solution? *
Two solid steel shafts are fitted with flanges that are then connected by bolts as shown. the bolts are slightly undersized and permit a 1.58 rotation of one fl
find the area .............​
A periodic wave with wavelength = 1 m has frequency f = 3 Hz. What is the wave's speed?
How is the old woman changed at the end of the story?
A bottle maker calculates that 13% of his bottles are defective. If the bottle maker is accurate, what is the probability that the proportion of defective bo
Please please help asap <3
Sara is playing a board game. The probability that Sara will score a point on her next turn is 1/3. Which statement describes the probability that sara will sco