doug262 doug262
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Granola bars cost 24 cents each. Estimate how much money heather needs to buy 19 granola.bars.

Respuesta :

jasonponnaiya
jasonponnaiya jasonponnaiya
  • 22-10-2020

Answer:

$4.56

Step-by-step explanation:

If each bar is 24 cents, then you should find the total cost by multiplying the number of bars by the cost per bar. In this case, it would be 24x19 which is 456 cents or 4 dollars and 56 cents.

Answer Link
sejaltiwari666
sejaltiwari666 sejaltiwari666
  • 22-10-2020

Answer:

4.56

Step-by-step explanation:

24 x 19 is equal to 456

Answer Link

Otras preguntas

why does the flag represents loyalty
what is a watershed? I'm taking a test so any answer is good
Help with my geometry hw please :/
The box plots show the high temperatures in June and August for Denver in degrees Fahrenheit.
What is the value?..........
A clydesdale drinkes about 120 gallons of water 4 days.At this rate about how much many gallons of water does a clydesdale drink in 28 days.
_____ are the mechanisms that stops cell growth.
Which statement about scientific consensus is true? A. It represents the beliefs of most scientists. B. It is the only way to prove a theory true. C. It is n
Based on Maude’s actions in a century ride what is most likely true about her valued A.maude values education because it leads to gender equality B.maude va
why did palmer eventually lose his standing with the american publicA