gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which theme does the story of Cupid and Psyche convey? A. You must be humble before you can achieve your greatest goals. B. If you are patient, faithful, and p
In which of these samples do the molecules most likely have the most kinetic energy?
A charity is selling raffle tickets at $5 apiece. Out of the 100 tickets sold, ten third-place winners will be drawn, each winning $20. Five second-place winner
La hija (tener) __________ siete años.
7. Your friend is standing on top of a building, which is 130 ft. above the ground, looking down at a tree that is 40 ft. away from the base of the building. W
What was the outcome of the April 1945 meeting in San Francisco of representatives from over fifty nations?. . the Warsaw Pact. . the United Nations. . the L
If C, D, and E are midpoints of triangle ZAB, find ZA.. A.7 B.8 C.14 D.18
What are the five elements of an autobiographical writing?
Most sages of the Axial Age took which of the following views of human nature? a. It's pre-determined. b. It's essentially bad. c. It's essentially good. d.
What does Edward Abbey say that visiting the Glen Canyon area both before and after the construction of the dam makes him qualified to do?