THECLASSCLOWN777
THECLASSCLOWN777 THECLASSCLOWN777
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Katie bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost

Respuesta :

iwiz
iwiz iwiz
  • 22-10-2020

Answer: $18

Step-by-step explanation:We just need to subtract $24.95 - $6.95 and we get the answer!

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of an expression when y=2? 2-y/4+y + 3(y+2)/y
1. How does Macbeth’s tragic flaw both spur his rise to power and lead to his undoing? Use specific examples from the play to support your response.
Your friend's height is close to 160 centimeters. What is your friend's height close to in meters?
The probability of obtaining nine heads in a row when flipping a coin is nothing. ​(Round to five decimal places as​ needed.)
all of the following weapons used in world war 1 had not been used in war before except
Essay:early school starts can turn teens into zombies i need to write an essay please help me
Eight workers are hired to harvest strawberries from a field.Each is given a plot which is 9*6 feet in size. What is the total area of the field?
Please Help! Will give Brainliest and Points! What is the area of this figure?
Write 5^8 as a quotient of two exponential terms with the same base, using only positive exponents.
Pls, help!!! The limestone and Terra Cotte facade decoration on the Flatiron building by Daniel Burnham was inspired by the past with columns, rounded arches, a