mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Assume that you have a new "triad" of elements (A, B and C) with similar properties. A is the smallest element and has a mass of 50 u. C is the largest element
you are a student of DPS Public School to draft a notice to the school notice board inviting name of those who could like to give article stories extra for the
Which relation is a function? O O 42 N 24 44 NH Ax Ax O 42 4-2 24 2 FOT 2 N di of Ax Ax
What’s the integration of x^3 from -5 to 3
(c) In the given figure ABC is a triangle, DE || BC and (i) Find AD AB (ii) Prove that the triangle ADE is similar to DE triangle ABC and find BC (iii) Prove th
Don't laugh at the poor (change into passive voice)​
Answer this question and prove by estimation that the, answer is ₦720000​
There are many indoor hobbies you can try. they can be active, such as squash, or something you can do sitting down, like painting? Interested? Pick a Hobby t
You have an Azure subscription that contains an Azure container registry named Contoso2020. You plan to create an Azure Kubernetes Service (AKS) cluster named A
What is your favorite theme from the treatise, Against the Sophists by Isocrates? 2. Provide three examples of how this theme can Inform an essay paper on th