lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Convert 35/20 into a decimal
Can some one explain this me
jens motorboat travels at a speed of 15mph in still water, the river flows at a speed of 2pmh, how long will it take jen to travel 20mi upstream? 20mi downstrea
what is 30 less than 4 times a number is equal to 14
What two ancient democracies helped shape the system of government we have today?
Feel the gaps with the present simple or present continiuns1. (You/walk) round the lake every Sunday?Yes but i (not/go) there because it (rain)2 (Boris/do) his
when would the committee of elders call upon the receiver for advice
Approximate 5 irrational number to two decimal places
How do you write 3,500 in scientific notation
Use prime factorization to find the GCF of 84 and 63