danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

A car with mass 1500 kg moves with constant velocity of 36 m/s. The driver sees a group of cows in front and he immediately steps on the brake pedal and manage
Examine the following table. What international phenomenon does it BEST illustrate? Graph: McDonald’s restaurants (2007) #1 United States 12,804 McDonald’s rest
Which of the following details related to the topic of nineteenth-century immigration is the best example of an objective voice? numerous unskilled workers hard
On a scale drawing of an office space floor plan...Please give me the answers to all of them I have to have it finished by tomorrow​
SOMEONE PLEASE HELP ME
PLEASE HELP! Similarity Sentence- Draw 2 similar polygons and show how they are proportional by labeling the sides and angles. Use a similarity sentence to show
if an informal work group views management as a threat the group will more than likely?
if an informal work group views management as a threat the group will more than likely?
Try to show how you did it. Please
What tone is used in the story to reveal the author's objections against the war?