iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

what is 25 % off $249
evaluate the expression. write answer without exponets64 to the 1/2 power
How does a television signal differ from a standard radio wave
For all real numbers  x  and  y, if  x # y = x(x-y), then x # (x # y) =My question is, how does x # (x # y) = 8 and how does it also equal to x(squared) - x(cub
Write an inequality for the given statement: Two-thirds of a number, decreased by 4, is less than 6.
who is martin Luther king
Write an equation for the line representing each of the following situations.A driving range charges $10 per bucket of golf balls.Car rental agency charges $100
How did early humans protect their limited food resources
How do I find the "Greatest Common Factor" of 7z^11, −56z^9, 63z^8?I think it is "7", but cannot figure out the variable exponent...HELP!!!
A 170 g hockey puck sliding at 25 m/s slows to a speed of 10 m/s in a distance of 7.5 m.  Determine the force of friction causing the puck to slow.