10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

identify the sentence structure. lisa held the little bird carefully. a. simple b. compound c. complex d. compound-complex
when analyzing poetry, it is important to look beyond the literal meaning of the words. true false
Which ratio is not equivalent to 45/120? A.3/8 B.5/12 C.9/24 D.90/240
Is the book Tom Sawyer considered a classic
how do i write an algebraic expression for this table? he get 1/3 plus 1
Marcia has 412 flowers for centerpieces.She uses 8 flowers for each centerpiece.How many centerpieces can she make?
Miranda rights include all of the following EXCEPT: a. the right to remain silent b. the right to an attorney c. the right to a phone call d. the right to ha
A survey was conducted in which a random sample of 1,000 people were asked to pick their favorite type of music. The top three were: Pop 30%
Why do federal district courts not try cases dealing with military matters, grievances against the government, or tax disputes?
What does the phrase “form follows function” mean?