tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic would someone with a strong sense of empathy most likely express
work out the value of x​
Ron can bake 8 cookies with each scoop of flour. Write an equation that shows the relationship between the scoops of flour f and the cookies c.Write your answer
Terrence randomly sampled 400 people and asked them if they prefer spring or fall. The results of his sample yielded an estimated population proportion of 43% w
The table below shows the number of marbles of different colors in a bag: Stacy draws a marble from the bag randomly without looking. She then draws another
Simplify the expression exactly. (18)(72) The #'s in () are in that house thing A. 6 B. (90) C. 36 D. 1296
3x=y... what’s the graph table and graph?
how was the wave of us immigration in the late 1800's different from the previous wave of immigration in the mid-1800's? Apex​
Please help this is due tomorrow. What is the distance of segment BF Round to the nearest hundredth.
A box of 6 golf balls cost 7.32. At the rate,how much will a box of 15 golf balls cost