kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

Dayson is covering a package in the shape of a rectangular prism with wrapping paper. The package is 50 centimeters by 20 centimeters by 18 centimeters. He has
Dayson is covering a package in the shape of a rectangular prism with wrapping paper. The package is 50 centimeters by 20 centimeters by 18 centimeters. He has
Census records for China and India would most likely be used to support which conclusions regarding the two nations? A. Lack of modern sanitation facilities wo
which of these evolve(s) a. genes b. individual c. population d. chromosomes
May you please HELP ME OUT ASAP!!!! GET BRAINLIEST. Which part of this excerpt from Oliver Twist by Charles Dickens hints that Oliver was not expected to live
PLEASE HELP ME, I need HELP
The first people to come to New Zealand called it Aotearoa, which meant _____.
What was a power given by the Articles of Confederation?
The concept of maturation is most relevant to understanding the absence of
which of the following best explains the role of deep sea coral reefs in the environment.