shakaylawynter363
shakaylawynter363 shakaylawynter363
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

ballboy22334
ballboy22334 ballboy22334
  • 25-09-2020

Answer:

Value Grocery Mart has the better deal

Step-by-step explanation:

If Market City is selling their crackers for $1.75 a box, we could either multiply that by 3 since we know what 3 boxes of crackers cost for VGM or divide their 3 for 5 by 3 to see how much 1 box is, which is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

1.924 in expanded form and word
Why should students study history a. to memorize dates, people, and events b. to make sure history repeats itself c. to recognize historical patterns
Jamie: ¡ (1) días, Emilia! ¿ (2) estás? Emilia: (3) , gracias. ¿Y tú? Jamie: Muy bien. ¡Nos (4) ! Emilia: ¡ (5) mañana
how do maps made using geographic information systems
what is incorrect about this method?
Whqtis the relationship between irrational and rational numbers.
Alanna can detail a car in 45 minutes. Robbie can detail a car in 30 minutes. If they work together, how many minutes does it take them to detail a car? Please
Agility refers to a person's level of flexibility true or false
Write a formula for the length l of a rectangle given its perimeter P and its width w. Justify your thinking.
How do you subtract to find the sum of a positive and negative integer