kaylet3 kaylet3
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

One bucket of popcorn and two sodas cost $13. The popcorn was $7.
What is the price per soda?
$3
$6
$13
$10

Respuesta :

9986561
9986561 9986561
  • 25-09-2020

soda is $6 bc 6+7=13

Answer Link
hbj
hbj hbj
  • 25-09-2020

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

1 popcorn + 2 sodas = $13

p + 2s = 13

p = 7

7 + 2s = 13

2s = 6

s = 3

$3 per soda

Answer Link

Otras preguntas

Using the given points, determine Ay.​
A 7-pound bag of pears costs $5.60. What is the price per ounce?
The function f(x) = 3x2 represents the altitude of a blimp, where x is the time in minutes. The function g(x) = −2x − 5 represents the time in minutes, where x
What do you think will happen to the size of the splat of an egg as we increase in height ?
What is the value of x in the equation 4(2x + 14) = 0? 9 7 -7 -9
how do we see??????​
Your sample cover letter should not be written or pasted into the discussion board
How would I solve this question: ​
a 100g ice cube at 0 degrees celsius is placed in 650 grams of water at 25 degrees celsius. When the mixture reaches equillibrium, the temperature of the mixtur
Which of these scales are equivalent to 3cm to 4 km