Sofi7846 Sofi7846
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.25 for every 3/4 pound of chocolate purchased. How much will the store charge a customer who purchases 9 pounds

Respuesta :

ydavis87 ydavis87
  • 24-09-2020

3/4 pound store charges 1.25 $ .
Let , cost of 1 pound is x .
So ,

Now , cost of 9 pounds chocolate is :

Therefore , cost of 9 pounds chocolate is 15.03 $ .
Hence , this is the required solution .
Answer Link

Otras preguntas

W.E.B. Du Bois was an outspoken critic of which fellow African American?
What steps did the United States take in response to the terrorist attacks of September 11, 2001?
What groups invaded Europe in the800s?
How did Diocletian succeed in preserving the empire?
Do you think governments are justified in censoring war news? Why or why not?
What efforts have been made to guarantee basic human rights?
9^2 - (4 / 2) + 8 * 2
if a bag contains 2 red marbles, 3 blue marbles, 5 yellow marbles and 2 green marbles, if a marble is randomly selected what is the probability that it is red _
When solving the equation 4(3x^2 + 2) - 9 = 8x^2 + 7, Emily wrote 4(3x^2 + 2) = 8x^2 + 16 as her first step. Which property justifies Emily’s first step?
Why might Berlin be a likely spot for trouble to develop during the Cold War?