bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

Respuesta :

ahson41 ahson41
  • 24-09-2020
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

$32  

Step-by-step explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

Answer Link

Otras preguntas

80% of ____ games is 32
what is a asteroid made of and how is it form? Where did asteroid come from?
Which number is greater? 2.234 or 2.244
-4x+-6y=24 how do you solve?
What is the population of Burj Khalifa?
3x+7=5x-21 Find the value of x
Glycogen, starch, and cellulose are all polymers of glucose.                 A)           True                 B)            False
12.48 milliliters of medicine were separated into doses of 4 mL each. how many doses were made?
Kalil's monthly salary is $3,250, plus he earns 1.4% commission on his sales each month. Kalil's sales for July were $51,000. What were his total earnings for J
Scientists have determined the sequence of the human genome. What does that mean