valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

This is an emergency can any help it will be worth it: A giraffe is 18 feet tall and casts a shadow of 12 feet. Corry casts a shadow of 4 feet. How tall is Cor
A Midsummer Nights Dream.... What does Oberon tell Puck to do about Demetrius and Lysander?
What was Romanticism? A. a literary, artistic, and intellectual movement that began in the late eighteenth century B. a reform movement that stressed reason
May somebody help me with the number 10 and 11
Claire is using several sources for evidence in her literary analysis essay. She wants to use a direct quotation from Jack London's The Call of the Wild. The qu
Please help!!!!!!! If marine bio
Between which two consecutive integers does √147 lie?
The addition of nutrition to water by human activity is called??
A parenthetic expression is an essential part of a sentence. True False
What group of anti-Soviet did the US support In Afghanistan