leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HURRY IT DUE IN 59 MIN WILL GIVE BRAILYEST Elliot has been running a lawn care business since 2000. He cuts grass, trims, and weed whacks yards for his c
Necesito ayuda ! Alguien que haya leído el libro El principito.
3. Why is Pedrito (Patria's husband) scared of hosting militant group meetings at their house? -times new butterflies
y=4, -4y + 5 evaluate it please​
what equation is y=4/5x+8 in standard form
answer all you get brainiest
Helllp plsssssssssssssaaaa
Identify the data that is quantitative. total number of grocery stores types of expenses for a grocery store types of products sold in a grocery store style of
The circumference of a circle is 56.52 cm. Find the radius. Question 6 options: 9 cm 4 cm 2 cm 30 cm
3. John Locke believed if a government tried to take away the people's then it was breaking the Social Contract, thus allowing citizens to overthrow the governm