Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

More than half of Turkey’s population lives along the country’s coastal plains because A. its major cities are located there. B. its electric power plants are
is 11.3 meters the same as 11.3 centimeters
1.) 12 is 30% of ___. 2.) 18 is ____% of 30.
Which describes the role of decomposers in the carbon cycle? a. They prevent carbon from escaping into the atmosphere. b. They absorb carbon from carbon
The official language of the Ottoman Empire as set by the Young Turks was _____.
Julie built a tower of blocks that stood 22.5 cm tall. Each block is 1.5 cm tall. How many blocks are in the tower? A. 16 B. 15 C. 1.6 D. 1.5
How did the Paleolithic way of life differ from the Neolithic way of life? How did this change help give rise to civilization
what is the simplest form for five fifths? quick plz
According to the exercise principle of balance, a workout should __________. a. address all components of fitness b. focus on balance and coordination c. targ
DNA may be found on the handle or tip of a baseball bat if it is used in a crime. a. True b. False