yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

If , [tex] log_{3} \: 12 = x[/tex] find [tex] log_{3} \: 4[/tex]Help plz... ​
which component of the computer keeps the operating system when the computer is running​
xyz^(2) if x=2 y=7 and z=-4
List five things that you would buy in bulk:
In comparison to Europe, there were fewer __________ in the Americas before the European arrival. A. woolly mammoths B. pueblo villages C. communicable diseases
what does the narrator of angela's ashes find at the doorstep of one of the big houses on the way to school?
What is the converse of a capital letter is a vowel if and only if it is symmetrical
A reaction in which an acid reacts with an alkali to produce a salt and water only is known as a.Redox b.Neutralization c. Oxidation d.Reduction
What is the difference in the areas of a 12in pizza and a 24in pizza?
1d Round 103.459 to the nearest whole number.