shyashiasnow08 shyashiasnow08
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students are son Bementary School made $305 selling 21 equally paced boxes of candy which is the best estimate to the amount each box cost
$20 $15
$10
$5

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the best estimate for each boc cost is $15

Step-by-step explanation:

divide 305 to 21 it is near 15

Answer Link

Otras preguntas

What Does "Bun in the Oven" Mean?
what is pi and sqaue root of 3
For English, I am writing a diamante poem. My nouns are chocolate and lemon, and I've thought of the adjectives but I can't think of the verbs for chocolate. Ca
What Is the Myocardium?
What Are the Pros and Cons of Auditory Learning?
What Is the Connection Between the Digestive System and Urinary System?
What is one tenth of 360°
Having trouble with trigonometry , please help.CSCx (1 + SINx) = 1 + CSCxprove the identity
To what extent did world war 2 effect women's daily lives?
What Was the Alaska Purchase?