desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

​a decision maker whose utility function graphs as a straight line is
If a reader wants to evaluate a text, which is the best question to ask while reading it? A. When did the author of this text decide on its goals, and when
Frank says that 50% of a number will always be greater than 20% of any other number. Complete one inequality to support Frank's claim and one to show that he i
Which molecule is a source of energy, a store of energy in the body, and can mix with water? A. Lipid B. Chlorophyll C. Nucleic Acid D. Carbohydrate
this us poster from the world war i era best illustrates that
Which phase of motoring division is the highlighted cell undergoing?
An introduction about jellyfish??
What statement shows the most likely reason why people would view the Vietnam War as a US failure? Democracy survived in Vietnam after the war Communism spread
( Will give brainliest for correct answer ) Which of these statements is true about the Northern economy? A. The North had huge cotton plantations to support it
Suppose the labor force stays​ constant, and the working age population stays​ constant, but some people who were unemployed become employed. as a​ result, the