dina996 dina996
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Joan bought a soft drink for 3 dollars and 4 candy bars. She spent a total of 15 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

hannahmay2021 hannahmay2021
  • 23-09-2020

Answer:3 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Adam drew two same size rectangles and divided them into the same number of eqal parts. He shaded 1/3 of one rectangle and 1/4 of the other rectangle. What is t
The sum of four consecutive multiples of 5 is 230. What is the greatest of these numbers ?
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no
Why Is Missouri Called the Show-Me State?
how do you compute two thirds of 6 ounces what is two thirds of 6 ounces
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no
what is answer to 12=4x what is x
what is the answer to -xover7=1over26      what is x
What Is the 1976 Copyright Act?
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no