isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum: 60+48 what is the ansawer?
how do i simplify 2a x 3b x 4c
Use the figure to help you find the weight (Fg) of the body if the tension in both wires is 3.7 newtons.
Why were some Greeks shocked by the lives of the Spartan women?
What is 405, 000 in Scientific Notation and discuss the advantage of this form.
HELP Acceleration is defined as the rate of change for which of the following? A. time B. velocity C. position D. displacement Please explain as well :D
what heavy cargo do u think could be moved by canal boats
Robert Hook's discovery helped scientists learn more about _____. microscopes spontaneous generation cells photosynthesis
X and y intercepts of the equation 2x-3y=7 ?
These lines of poetry from "Totally like whatever, you know?" are most likely stated as a question for what purpose? "Invisible question marks and parenthetica