lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Respuesta :

Memet6666
Memet6666 Memet6666
  • 22-09-2020

Answer:

20 Dollars

Step-by-step explanation:

4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

hope this helps

Answer Link
nolanloc nolanloc
  • 22-09-2020

Answer:

A five pound watermelon would cost twenty dollars.

Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Answer this question will give brainliest​
How are you supposed to graph #14?
How does Thoreau’s style contribute to the meaning of the text? Select the two correct answers. A. Thoreau encourages people to renew their dedication to their
Which table represents a linear function? o Х 1 2 3 4 у 5 9 5 9 O o х 1 2 3 4 y -5 10 -15 20 0 х 1 2 3 4 y 5 10 20 40 X 1 2. y -5 0
Which of the following patients IS allowed to make decisions about his/her treatment? a- A 30 year old male who is intoxicated. b- A 20 year old female who is u
guys pls help me!!!!!!!
at the time of brazilian independence in 1822, what percentage of brazilians were slaves?
Determine the domain and the range of the function. f = {(4, 8),(19,-3),(33, 8),(54,3)} The domain is {}.
Select the active voice verb in the sentence below. Every day before sunrise, Grampa Simpson attends the yoga class by the seashore.
where is the scroll bar located inside a web browser?