attieya
attieya attieya
  • 22-09-2020
  • Chemistry
contestada

. If 12 oranges cost $36.00, what is the cost for 20 oranges?

Respuesta :

SenseLawd SenseLawd
  • 30-09-2020

Answer:

60 dollars!

Explanation:

So, 12 oranges cost $36 dollars.

Now, we can solve this by finding the value for only one orange, then multiplying that by 20 to get our answer!

So, the value of one orange is $36 / 12 = $3. One orange is worth $3 dollars.

So, 20 oranges will be worth 20 * 3 = $60 dollars!

Answer Link

Otras preguntas

What is DDay and why is it so important in the war in Europe?
us government lesson 1-3
What is contemporary mankind’s role in upholding civilization
Please answer this question! 30 points and brainliest!!
What can you smell and taste at an island?
What factors helped make great britain the location of the industrial revolution?
I’m Stephen cranes naturalist story, the repetition of the term “sacred cheese” invokes the idea of
Read the movie summary. Two detectives find themselves investigating the escape of an inmate from an asylum located on a desolate, dreary island. As the investi
Which example most clearly uses parallelism to convey the idea that absolutely no one can take a single day for granted? A. He decided to take care of it to
Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?