lozanocarmela414 lozanocarmela414
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour

DO it for 50 it math please do it it due in 1 hour class=

Respuesta :

eteni1797
eteni1797 eteni1797
  • 22-09-2020

Equation: w×0.6p

Explanation: 4.38 dollars for a 7.30 pound watermelon, you need to divide 4.38 by 7.3 to determine the price for each pound. 4.38÷7.3=0.60. W=the watermelons weight and P= watermelons price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

A column of soldiers, marching at 132 steps per minute, keep in step with the beat of a drummer at the head of the column. It is observed that the soldiers in t
and run 6 Laps on the track she runs a total of 1 mile or 5,280write and solve an equation to find the distance in feet that she runs in each lap .
Select the value of each decimal number when it is rounded to the nearest whole number?
why did the war of 1812 starded and ended
The doldrums region on Earth is created by an amount of heating from the Sun that results in the rising of warm, moist air, low air pressure, cloudiness, high h
If a person burns 2171 Cal each day, how much energy (kJ) does she burn in 2 days?
Amalie wants to know if students in her class prefer hot dogs or hamburgers. Why should Amalie survey the entire population rather than a sample of the populati
Find the Area of ze Trapezoid
What were the conditions us troops were put in during the spainish american war.?
Compare the way poets portray love in 'Hour' and 'Praise Song For My Mother'