piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

The ____________ produces an image of a specimen by passing visible light through it.                 A)           LM                 B)            SEM
Which river flows through the northeastern edge of the Sahara desert
witch whole number is equivalent to 8/2
graph this equation y=7/2x-2
A ____ is a characteristic arising from genes located on gender- determining chromosomes
express the percent as a decimal 76.7%
show two ways five people can share a 3 segment chewy fruit worm,How much is this per person
the price of milk in 2013 was around $3.28 a gallon. This was eight times as much as you would have probably paid for a gallon of milk in the 1950s. Whatwas the
Is 1800 bigger than 10 meters
Public schools guarantee all young Americans the opportunity to a. study and learn. b. develop their talents and abilities. c. gain skills and knowledge needed