ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Which is not a short-term effect of tar on the body? cancer paralyzed cilia lining airways more respiratory infections bad breath
why did many people initially resist adopting settled agriculture?
What are the challenges of empire, what is the usual result? or put into math terms:?
who was Giotto?a 14th century Italian author who wrote about the human quest to reach heaven while still having a meaningful life a sculptor from classical Rom
is this a good scientific question? “Is the lifespan of snowshoe hares, which are white in the winter and brown in the summer, affected by levels of winter sno
Does this want to know greater than, less than or equal?
Express 607.409 in words
Need help plzzzzz.........
4/7 is the result when 1/2 and x are added. What is the value of x? Enter your answer in the box as a fraction in simplest form. x = ?
At the equator earth rotates with a velocity of about 465 m/s. a. what is this velocity in kilometers per hour? b. what is this velocity in kilometers per day