jwood2009
jwood2009 jwood2009
  • 23-08-2020
  • Mathematics
contestada

jack bought 4 bagels for 3.00. how many bagels can he buy for 4.50?

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 23-08-2020

Answer:

The answer is

6 bagels

Step-by-step explanation:

In order to solve this problem we use ratio and proportion

From the question

He used 3.00 to buy 4 bagels

Then 4.50 will be

[tex] \frac{4.5 \times 4}{3} \\ = \frac{18}{3} [/tex]

We have the final answer as

6 bagels

Hope this helps you

Answer Link
autumnnicole36582
autumnnicole36582 autumnnicole36582
  • 23-08-2020
He can buy six




Explanation :

Find the unit price of one bagel which is
3.00 divided by 4 and you get 0.75
4.50 divided by 0.75 is 6
Answer Link

Otras preguntas

what most attracted the founding father's to montesquieus explanation the separation of powers
Mrs. Smith bought her three children new raincoats. Each raincoat costs 25.99. About how much did Mrs. Smith spend on the 3 raincoats? Is your answer an overest
Read the excerpt from the persuasive essay, "Gun-Control Legislation is Unnecessary." Gun-control legislation also threatens the rights of hunters. For many
Each face of the Great Pyramid at Giza is an isosceles triangle with a 76° vertex angle. What are the measures of the base angles?
How is carbon related to organic matter
division or is it multiply
How do I solve this step be step
Write an equation of a line that is perpendicular to 2y = 5/3x + 10 and passes through the point (10, -3)
A) 9 B) 0 C) Undefined D) 6
Solve the following proportion problem for x: 14/3x=20/x-5