rosilandclay410 rosilandclay410
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

Charge $0.75 for a package weighing up to one ounce plus an additional $0.32 for each additional ounce the package weight is 224 grams what is the package cost

Respuesta :

twittymon
twittymon twittymon
  • 23-07-2020

Answer:239.68

Step-by-step explanation:0.75 plus 0.32 = 1.07 times 224

Answer Link

Otras preguntas

Chelsea has 11 times as many art brushes as Monique. If they have 60 art brushes altogether, how many brushes does Chelsea have?
Is it true or false that third parties are allowed in the us, but they have never influenced election outcomes
It costs the factory $4 to make each part A. About how much does it cost to make part A each month? ( part A is 234 )
round 0.195 to the nearest hundredths
97/20 as a mixed number
50 points!!!!! What role do impact craters play on Venus? Which planet is Earth most like? In what ways is this planet like Earth?
factor strings for 36
Write 53,278 in Expanded Form
How to covert a fraction to a decimal? Please Help! And the steps!
Explain how estimating the quotient helps you place the first digit in the quotient of the division problem.