chasitiystephenson chasitiystephenson
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Hong buys a bag of 11 tangerines for $2.86.
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

keziakh004
keziakh004 keziakh004
  • 22-07-2020

Answer:

$0.26

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount you have.

$2.86/11 = $0.26

The unit price is $0.26.

Answer Link

Otras preguntas

How do u solve 1-r=-5
what does tropic of capricorn
Traveling at 65 mph how many feet can you travel in 22 minutes?
Complementary angles
what is the mechanical energy of a falling apple with a kinetic of 5.2 joules and a potential energy of 3.5 joules
Please help me anyone ???????
How do u solve n-5 over 2=5
What is 27 out of 30 in a percentage?
the midwest is one region of the United states. what characteristics make it a region
How many political entities are in mainland South America