khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Yo _________ un dolor de cabeza terrible durante todo el día. tenías tenía teníamos tenían NextReset
On September 7, 1996, American hip-hop artist Tupac Shakur was fatally shot in Las Vegas, Nevada. Shakur, who was shot five times, died from his injuries six da
the old faithful geyser found on yellowstone park is an example of ????
All of the following are examples of innate behavior except: a. a puppy wagging its tail b. a bee's tendency to sting c. a newborn whale's ability to swim
What were some of the difficulties in attempting to create the first transcontinental railroad in the United States? a. The western portions of the railroad wou
This is not one of the important questions when countries decide how to allocate income: "who will consume what is produced?" a. True b. False
Why is it a good idea to out yourself in your audience's place when coming up with a persuasive angle?
In the south many enslaved people reacted to the emancipation proclamation by
( CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST AND FULL RATINGS !! ) Solve. 38 - 7r = 3 ( 6 - 4r )
What is the slope and y-intercept of the equation represented by the following graph