hashimabbas12345 hashimabbas12345
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

hi can anyone tell me the answer

hi can anyone tell me the answer class=

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 25-06-2020

Answer:

146 units

£31.36

Step-by-step explanation:

First 100 units= 24 p/unit

Remainder= 16 p/unit

Units used:

  • 7143- 6997= 146

Cost:

  • 146= 100+46
  • 24*100+16*(146-100)= 2400+16*46= 2400+ 736= 3136 p= £31.36

Answer Link

Otras preguntas

What can you learn about American life in the 1950
micheal eats twice as many walnuts are micky. if micky eats 6 walnuts everyday, how many walnuts does micheal eats in a week
Which of these was a feature of the relationship between the Soviet Union and the United States in the era leading up to dètente? A.nuclear war B.direct confli
A sector with an area of 30pi cm^2 has a radius of 10 cm. What is the central angle in degrees
Emily suffered a very high fever when she was a small child which resulted in her losing her hearing. In spite of the hearing loss, she has excelled in school,
which of the following are examples of personal nonpharmaceutical interventions
Which of the following is NOT an element of dystopian literature? The society prides itself on being a perfect world, though it is anything but that. Free, ind
Giraffes, camels, and horses share some traits, although they vary in other traits. Which statement accurately describes the evolution of these species?
Given a=-3 and b= 4 and c= -5, evaluate a+b/c -1/5 1/5 -7/5
The ways in which the falling moral standards of Ghanaian youth can be minimised