rubenpicado10 rubenpicado10
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada


Five pounds of fudge sells for $17.00. At the same rate, how much will 12 pounds of fudge cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $40.80

Step-by-step explanation:

At the same rate, 12/5 of the amount will be 12/5 times the price:

  (12/5)($17.00) = $40.80

12 pounds of fudge will cost $40.80.

Answer Link
9O9o
9O9o 9O9o
  • 18-11-2020

Answer:

$40.80.

Step-by-step explanation:

 (12÷5)($17.00) = $40.80

Answer Link

Otras preguntas

The body is over ____ percent water
Define the term market system. A. a series of buildings dedicated to selling goods and services B. any arrangement that people have to trade goods and services
what is greater 30% or 0.03
what is the black star line
cell engulfs molecules in cell "drinking":
fraction from greatest to least 2/3, 2/6, 2/8
12 inches to 36 inches is?
A mangrove swamp is more likely to exist along the shores of which location
Which of the following protists moves by beating its cilia? A. paramecium B. slime mold C. Euglena viridis D. amoeba
Katie is twice as old as her sister Mara. The sum of their ages is 24. Find their ages.