mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.