lisawetzel406 lisawetzel406
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Your uncle gave you $1.80 with which to buy a present. This covered 3/10 of the cost. How much did the present cost?

Respuesta :

maggieolemiss maggieolemiss
  • 21-05-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Divide 1.80 by 3, then multiply that answer by 10.

Answer Link

Otras preguntas

the cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price? show work.
What are the steps included in the scientific method??
A car’s odometer measures distance to the nearest 0.1 miles. Which is the most appropriate way to report the distance driven using the car’s odometer? A. 182 mi
512,420,000 in scientific notation
The seasonal nomadic travel of people and their animals from place to place is known as A. Short migration B. transhumance C. A penal colony D. Forced migration
Ancient peoples did not try to understand disease or experiment with treatments. true or false
52/30 simplified to lowest point
The name of an enzyme usually ends in
distinguish between the characteristics of an unweathered rock and those of a highly weathered rock.
which number is divisible by 2 and 4? a: 1,022 b: 1,992 c: 2,839 d: 2,918