coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the diameter circumference and area of a circle that's 8.5
Rewrite the expression in terms of the first power of the cosine: cos^4xtan^2x
Euclid was an ancient Greek scholar who ...wrote a geometry textbook that was used for nearly 2,000 years. calculated the value of the infinite number known as
What is the GCF of 4a and 10a and why?
Select the items that support the statement: Consumer preferences affect how producers make goods. buying organic products and non-GMO foods purchasing products
The chaparral biome is generally characterized by its terrain True or False
Will bought 3 college textbooks. One cost $32, one cost $45, and one cost $39. What is the average price of his books? Choose the statement that correctly calc
If the sale price is $50, and the percent of discount is 75%, then what is the original price?
how did the domestication of plants and animals affect agrarian societies
Which process causes most of the erosion on Earth?