ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

what will the slope of a horizontal line always be
Alchohol reduces the amount of oxygen that enters your bloodstream by A. Decreasing brain function B. Slowing down your respiration C. Increasing your heart
Please help me with this question and get me the correct answer please What does the following information imply about the nature of the slave trade after the y
Help pls pls pls pls pls pls
Find the slope and the equation for the line passing through the points: (1,0) and (-1,1)
Why does Sam awake early in the morning and sit against a rock while waiting for sunrise?
Which scale would produce the largest scale drawing of an object when compared to the actual object? A. 1 inch : 5 feet B. 1 inch : 30 inches C. 1 foot : 12 yar
Mrs. Aries hired Jack, a math tutor, to help her son. She is on a budget and can pay him no more than $420 a month. If Jack charges $35 an hour, what is the max
25) Travel Time You want to visit your aunt ! who lives 255 miles away. The interstate is 10 miles from your house and once you get off the interstate, you must
(15 POINTS!) The graph shows the distance a ghost crab can run over time the D equals the distance in meters and the t equal the time in seconds which is a dire