crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

1. The range tells you about the values in the middle 50 percent of the data set. True False
An infant playpen is in the shape of a circle. If the playpen has a radius of 2, what is the approximate area of the playpen? Use 3.14 for pi. a 12.56 square m
Which sentence contains a misspelled word? O A. The Wilsons asked you to return their camera when you see them. O B. Dana checked for them, but they're not home
Find the slope and the y-intercept of the line y=4x+6
things that grandfather said in fever 1793?
which one should I go in ??????
A black widow spider laid 346 eggs. A wolf spider laid 107 eggs. How many more eggs did the black widow spider lay than the wolf spider?
Who were the 2 candidates in the Presidential Election of 1860?
Which settings are available in the options dialog box? Check all that apply
FREE BRAINLY!!! if you answer correctly ill give you brainly :) (40pts total)